Veteran Singles

Winner - Lana Manawaroa

Runner Up - Terry Cullen

 

Hawthorn Cup

Winners - Sue Hart (s), Michelle Kean, Trevor Holst

Men's Open Champ Fours

Winners - Bart Robertson (S), Ricky Howe, Neil Connell, Kylie Clark
Runners Up - Terry Cullen (s), Ken Downer, Malcolm Smith, Mark Preedy
 

Men's Open Champ Singles

 

Winner - Kylie Clark

Runner Up - Mark Preedy

Women's Open Champ Singles

 

Winner - Deb Presland

Runner Up - Sue Hart

Handicap Pairs

Winners - Bart Robertson(s), Malcolm Smith

Runners Up - Ron Cowper(s), Noelene Cowper

Les Drinnan Trophy

Winners - Sue Hart(s), Noel Stubbs

 

Runners Up - Rod Treadaway(s), John Tarrant

Junior Men's Singles Champs     Winner - Callum Clark
Runner Up - Matthew Stewart

Junior Singles.jpg

Junior Women's Singles Champs
Winner - Michelle Kean
Runner Up - Ngaire Ball

Jr. Singles.jpg

Ed Reyland Trophy

Winners -  Grant Coates, Jim Corric, John Tobin (Riverhead)

 

Runners Up - Terry Cullen, Peter Signal, Mark Preedy (Helensville)

Click on image for larger view

 
 

Ellet Cup


Winners - Sue Hart(s), Matthew Stewart
Runners Up - Trevor Holst(s), George Coghill

 

Ham Tournament 23rd December 2018


1st.  Kevin Robinson(s), Brian Hagger, Gerard Van Tizborg (Composite)
 

2nd. Ron Cowper(s), Ricky Howe, Noelene Cowper (Helensville)
 

3rd.  Bart Robertson(s), Neil Connell, Peter Broughton (Helensville)

Sponsor Unichem Helensville Pharmacy
50 Commercial Road, Helensville

 

Screen Shot 2018-12-24 at 7.48.47 AM
Screen Shot 2018-12-24 at 7.48.47 AM

Screen Shot 2018-12-24 at 7.49.11 AM
Screen Shot 2018-12-24 at 7.49.11 AM

Screen Shot 2018-12-24 at 7.49.28 AM
Screen Shot 2018-12-24 at 7.49.28 AM

Screen Shot 2018-12-24 at 7.48.47 AM
Screen Shot 2018-12-24 at 7.48.47 AM

1/3
 

Sheffield Trophy​

Winners - Alan Moore (s), Trevor Hulst, Graham Bell

Runners Up - Rod Treadaway (s), Lawrence Cook, Laurie Kean, Michell Kean

 

Men's Open Champ Triples

 

Winners - Bart Robertson (s), Ricky Howe, Neil Connell

Runner Up - Lawrence Cook (s), Bob Stevenson, Noel Stubbs

Screen Shot 2019-01-21 at 5.58.16 AM.png
Screen Shot 2019-01-21 at 5.58.59 AM.png

Women's Open Champ Triples

 

Winners    -  Joy Connell (s), Sue Hart, Helen Murdoch

Runners Up - Deb Presland (s), Kelly Clark, Dot Coghill

Women's Triples.jpg
 

Kostanich Fish Tournament ACT

Winners - Bart Robertson(s), Neil Connell, Laurie Kean (Helensville)

Second  -  Georgina Waru(s), Simon Tabeteau, Martin Fitzsimmons (Belmont Park)

Third - Ron Cowper(s), Ricky Howe, Noelene Cowper (Helensville)

Kostanich.jpg
 

Women's Open Champ Fours

Winners - Deb Presland(s), Kelly Clark, Ann Morrison, Dot Coghill

Runners Up - Joy Connell(s), Sue Hart, Helen Murdoch, Noelene Cowper

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women's Classic Fours

Winners - Ann Doreen, Kerin Roberts, Anne Pearce, Elaine McClintock

Second - Colleen Rice, Sheryl Wellington, Trish O'Malley, Judy McSweeney

Third - Connie Matheson, Rachael Hancock, Trish Croot, Lisa Parlane

Women's Fours.jpg
Classic 4's Third
Classic 4's Third

Classic 4's Second
Classic 4's Second

Classic 4's Winners
Classic 4's Winners

Classic 4's Third
Classic 4's Third

1/3
 
 

Men's Open Champ Pairs

 

Winners - Neil Connell, Kylie Clark

Runners Up - Terry Cullen(s), Ron Cowper

 

 

Women's Open Champ Pairs

 

Winners - Joy Connell(s), Helen Murdoch

Mens Pairs
Mens Pairs

Womens Pairs
Womens Pairs

Mens Pairs
Mens Pairs

1/2
 

Hamilton Wilson OTAC Tournament

 

Winners - Lyndsay Gilmore, Brian Wilson, Colin O'Brein

Second - Tony Jelicich, Jim Corric, Ricky Howe

 

Third - Ron Cowper(s), Joy Connell, Noelene Cowper

2nd
2nd

1st
1st

3rd
3rd

2nd
2nd

1/3

Bess Crombie Memorial Easter Mixed Pairs Tournament

 

First - Elaine and Bruce McClintock (Orewa)

 

Second - Sue Edwards and Red Robertson (New Plymouth)

 

Third - Mary O'Keeffe and Glenn Rich (Blockhouse Bay)

Easter Pairs Winners
Easter Pairs Winners

Easter Pairs 2
Easter Pairs 2

Easter Pairs 3
Easter Pairs 3

Easter Pairs Winners
Easter Pairs Winners

1/3
 

Ross McMurdo Memorial Men's Fours

1st - Ricky Howe, Peter Cullen(s), Steve Perrett, Gerald Barnett

2nd - Murray Vallance, Bruce McClintock, Steven Yates, Walter Howden (Orewa)

3rd - Mick Moodie, Jim Heath, Sandy Cleghorn, Evan Thomas (Birkenhead)

McMurdo 1st
McMurdo 1st

McMurdo 3rd
McMurdo 3rd

McMurdo 2nd
McMurdo 2nd

McMurdo 1st
McMurdo 1st

1/3